Here are the Naledi Theatre Award Nominees for productions produced during 2018.

Best Production Of A Play

  • Fool for Love  –  Prod. by  The Market Theatre, Written by Sam Shepard, Dir. by Janice Honeyman
  • Macbeth –  Prod. by Pieter Toerien, Written by. William Shakespeare, Dir. by Fred Abrahamse
  • Shoes & Coups – Prod. by The Market Theatre, Written &  Dir. by Palesa Mazamisa, mentor Dir. by  Maralin Vanrenen       
  • The Curious Incident of the Dog in the Night-Time –  Prod. by Pieter Toerien, Written by Mark Haddon, adapted by Simon Stephens, Dir. by  Paul Warwick Griffin
  • The Train Driver –  Prod. by The Market Theatre by arr. With DALRO, Written by Athol Fugard, Dir. by Charmaine Weir-Smith
  • Tshepang: The Third Testament –  Prod. by  Joburg Theatre , Written & Dir. by Lara Foot

Best Production Of A Musical

  • Avenue Q –  Prod. by VR Theatricals & Kosie Smit by arr. With DALRO, Written by Jeff Whitty, Dir. by Timothy le Roux
  • Freedom  –  Prod. by The South African State Theatre, Written by Aubrey Sekhabi & Kabelo “Bonafide” Togoe , Dir. by Aubrey Sekhabi
  • Hedwig and the Angry Inch –  Prod. by GATE 69 in assoc. with VR Theatricals, Written by John Cameron Mitchel & Stephen Trask Dir. by Elizma Badenhorst
  • Roald Dahl’s Matilda –  Prod. by Pieter Toerien & GWB Entertainment, Written by Dennis Kelly & Tim Minchin, Dir. by Matthew Warchus
  • The Color Purple  –  Prod. by  Joburg Theatre & Bernard Jay, Written by Marsha Norman, Brenda Russell, Allee Willis & Stephen Bray, Dir. by Janice Honeyman

Best New South African Script

  • Another one’s bread –  Prod. by  The Market Theatre & DST-NRF Centre of Excellence in Food Security, in asso. with MVG Productions, Written by Mike van Graan, Dir. by Pamela Nompumelelo Nomvete
  • Dikakapa –  Prod. by The Market Theatre in ass. With DAC, Written by Issac E Sithole & Tebogo P Serapelo , Dir. by Nketu Lebeko (Mentor Dir. Mpho Molepo)                                                                                                                                                             
  • Freedom –  Prod. by The South African State Theatre, Written by Aubrey Sekhabi & Kabelo “Bonafide” Togoe , Dir. by Aubrey Sekhabi  
  • Land Acts –  Prod. by MVG & DMR Productions, Written by Mike van Graan, Dir. by Rob van Vuuren
  • My hole my home –  Prod. by The Market Theatre & DAC Incubator project, Written by John Moalosi Ledwaba, Dir. by Phala Ookeditse Phala
  • Shoes & Coups – Prod. by The Market Theatre, Written &  Dir. by Palesa Mazamisa, mentor Dir. by  Maralin Vanrenen

Best Director Of A Play

  • Charmaine Weir-Smith– The Train Driver
  • Janice Honeyman – Fool for Love
  • Lara Foot – Tshepang: The Third Testament    
  • Palesa Mazamisa – Shoes & Coups
  • Paul Warwick Griffin – The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
  • Phala Ookeditse Phala – My hole my home
  • Steven Feinstein – The Revlon Girl

Best Director Of A Musical / Revue

  • Aubrey Sekhabi– Freedom
  • Elizma Badenhorst – Hedwig and the Angry Inch                      
  • Janice Honeyman– The Color Purple
  • Janice Honeyman & Timothy le Roux – Snow White: The fairest Pantomime in the Land  
  • Timothy le Roux – Avenue Q
  • Weslee Swain Lauder – Great Balls of Fire        

Best Breakthrough Performance

  • Jazzara Jaslyn as “Alex” – Fatal Attraction         
  • Kai Luke Brummer as “Christopher Boone”  – The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
  • Marianthe Smart as “The Revlon Girl”  – The Revlon Girl                      
  • Rebecca Hartle as “Christmas Eve”  – Avenue Q 
  • Ryan de Villiers as “Miss Trunchbull”  – Roald Dahl’s Matilda

Best Supporting / Featured Actress in a Play

  • Heidi Mollentze as “Rona”  – The Revlon Girl    
  • Julie-Anne Mcdowell as “Marilyn”  – The Revlon Girl     
  • Moliehi Makobane as “Minister of Justice”  –  You fool how can the sky fall
  • Olive Strachan as “Alina”  – African Gothic         
  • Tracey-Lee Oliver as “Annette”  – Jungfrau

Best Supporting / Featured Actor in a Play

  • David Dennis as “Inspector Theo Abrahams”  – Green Man Flashing  
  • Jeremy Richard as “The Porter”  – Macbeth         
  • Roberto Pombo as “Ross Gardiner”  – Visiting Mr. Green         
  • Sipho Zakwe – Shoes & Coups
  • Tristan de Beer as “Lady Macbeth”  – Macbeth

Best Supporting/Featured Performance In A Musical: Female

  • Bethany Dickson as “Miss Honey”  – Roald Dahl’s Matilda     
  • Claire Taylor as “Mrs. Wormwood”  – Roald Dahl’s Matilda    
  • Lelo Ramasimong as “Shug Avery”  – The Color Purple
  • Neo Motaung as “Sofia”  – The Color Purple       
  • Nompumelelo Mayiyane as “Mrs. Phelps”  – Roald Dahl’s Matilda
  • Sebe Leotlela as “Nettie”  – The Color Purple    

Best Supporting/Featured Performance In A Musical: Male

  • Ben Voss as “Queen Hildegonda Hurl-A-Lot – Snow White: The fairest Pantomime in the Land
  • Daniel Geddes as “Cookie Monster”    – Avenue Q
  • Desmond Dube as “Dame Dolla Diddledaddledoodle  – Snow White: The fairest Pantomime in the Land
  • Stephen Jubber as “Mr. Wormwood”   – Roald Dahl’s Matilda
  • Yamikani Mahaka-Phiri as “Harpo”   – The Color Purple

Best Lead Performance In A Play (Female)

  • Liezl de Kock as “Sussie Cilliers”    African Gothic
  • Michelle Mosalakae Shoes & Coups
  • Natasha Sutherland as “Helen”    Meet me at Dawn  
  • Nonceba Constance Didi as “Ruth”    Tshepang: The Third Testament
  • Pamela Nomvete as “Robyn”    – Meet me at Dawn
  • Zikhona Sodlaka as “Queenie”    Nongogo

Best Lead Performance In A Play (Male)   

  • Daniel Janks –Odd Man Out
  • Dawid Minnaar-The Train Driver
  • John Kani -The Train Driver         
  • Kai Luke Brummer as “Christopher Boone”    -The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
  • Langley Kirkwood as “Eddie”    – Fool for Love
  • Marcel Meyer as “Macbeth”    – Macbeth
  • Mncedisi Shabangu – Tshepang: The Third Testament

Best Lead Performance In A Musical (Female)

  • Ashleigh Harvey as “Kate Monster & Lucy”    – Avenue Q                      
  • Didintle Khunou as “Celie”    – The Color Purple
  • Genna Galloway – Hedwig and the Angry Inch 
  • Kiruna-Lind Devar as “Snow White”    – Snow White: The fairest Pantomime in the Land 
  • Kitty Harris, Morgan Santo & Lilla Fleischman as “Matilda”    – Roald Dahl’s Matilda
  • Simphiwe Ndlovu as “Phindile”    – Freedom

Best Lead Performance In A Musical (Male)

  • Aubrey Poo as “Mister”    – The Color Purple     
  • Paul du Toit as “Hedwig”    – Hedwig and the Angry Inch
  • Ryan de Villiers as “Miss Trunchbull”    – Roald Dahl’s Matilda
  • Ryan Flynn as “Princeton & Rod”    – Avenue Q
  • Tshepo Ncokoane as “Prince Charming”    – Snow White: The fairest Pantomime in the Land

Best performance in a solo production: Female/Male

  • Daniel Mpilo Richards – Land Acts
  • Dawid Minnaar – Monsieur Ibrahim en die blomme van die Koran
  • Dorothy Ann Gould – The Year of Magical Thinking
  • Ignatius van Heerden – Nijinsky’s War
  • Leila Henriques – Florence

Best Ensemble

  • Avenue Q–  Prod. by VR Theatricals & Kosie Smit by arr. With DALRO, Written by Jeff Whitty, Dir. by Timothy le Roux
  • Dikakapa –  Prod. by The Market Theatre in ass. With DAC, Written by Issac E Sithole & Tebogo P Serapelo , Dir. by Nketu Lebeko (Mentor Dir. Mpho Molepo )
  • Hani: The Legacy –  Prod. by The Market Theatre Laboratory, Created by Graduates of The Market Theatre Laboratory, Dir. by Leila Henriques & assis. Dir. by Linda Tshabalala
  • Macbeth –  Prod. by Pieter Toerien, Written by William Shakespeare, Dir. by Fred Abrahamse
  • The Fall –  Prod. by The South African State Theatre in ass. With The Baxter Theatre Centre at the Unviversity of Cape Town,  Written by Ameera Conrad, Oarabile Ditsele, Kgomotso Khunoane, Tankiso Mamabolo, Thando Mangcu, Sihle Mnqwazana, Sizwesandile Mnisi & Cleo Raatus, Facilitated by Clare Stopford
  • The Little Prince – Prod. by Kwasha Theatre Company with the support of the Market Theatre Laboratory, the French Institute of South Africa & Mazars, Written by Antoine de Saint-Exupéry,  Dir. by Clara Vaughan & Mwenya B. Kabwe

Best Original Score / Arrangement / Adaptation

  • Aubrey Sekhabi & Kabelo“Bonafide” Togoe – Freedom
  • Azah Mphago – Khwezi
  • Charl-Johan Lingenfelder – Macbeth
  • Jonathan Roxmouth – Great Balls of Fire
  • Yogin Sullaphen – Jungfrau

Best Musical Director                     

  • Dawid Boverhoff – Avenue Q
  • Kabelo “Bonafide” Togoe – Freedom
  • Louis Zurnamer – Roald Dahl’s Matilda
  • Rowan Bakker – The Color Purple           
  • Wessel Odendaal – Hedwig and the Angry Inch

Best Original Choreography in a Play/ Musical

  • Ignatius van Heerden – Nijinsky’s War
  • Nketu Lebeko – Dikakapa             
  • Mdu Nhlapo – Freedom
  • Oscar Buthelezi – The Color Purple

Best Production For Children & Young Audiences (Supported by Assitej SA) (Age 0 – 13)

  • Chiffonade –  Prod. by Lulu Mlangeni, Choreo & Dir. by Michelle Dhallu, Carre Blanc Cie
  • Goggas! –  Prod. by National Children’s Theatre, Written by Gillian Katz adapted by Francois Theron, Dir. by  Jade Bowers
  • Nutcracker Winter Circus –  Prod. by Lyall Ramsden, Choreo. by David Gouldie, Design by Andrew Botha
  • Our Stories our Africa –  Prod. by People’s Theatre , Dir. by Jill Girard & Keith Smith
  • The Boy who cried Ninja –  Prod. by Daphne Kuhn at the Auto & General Theatre on the Square and Contagious Theatre, Written by Alex Latimer adapted & Dir. by Jenine Collocott

Best Production For Children & Young Audiences (Supported by Assitej SA) (Age 14 – 17)

  • Hani: The Legacy –  Prod. by The Market Theatre Laboratory, Created by Graduates of The Market Theatre Laboratory, Dir. by Leila Henriques & assis. Dir. by Linda Tshabalala
  • My Children! My Africa! – Prod. by National Children’s Theatre, Written by Athol Fugard, Dir. by Siphumeze Khundayi
  • Polkadots – Prod. by Redhill School in partnership with &CO., Written by Melvin Tunstall III, Douglas Lyons, Greg Borowsky & Douglas Lyons, Dir. by Shelley Adriaanzen
  • Romeo’s Passion – Prod. by Umculo, Composed by Cathy Milliken, Dir. by Robert Lehmeier
  • The Little Prince – Prod. by Kwasha Theatre Company with the support of the Market Theatre Laboratory, the French Institute of South Africa & Mazars, Written by Antoine de Saint-Exupéry,  Dir. by Clara Vaughan & Mwenya B. Kabwe

Best Performance In A Production For Children & Young Audiences (Male of Female) (Supported by Assitej SA)

  • Gugu Dlamini – Polkadots
  • Jaques De Silva – Goggas!           
  • Luciano Zuppa – Our Stories Our Africa  
  • Nirvana Nokwe- Mseleku – Under The Magical Moon 
  • Toni Morkel – The boy who cried Ninja

Best Set Design: sponsored by DWR

  • Niall Griffin – Hedwig and the Angry Inch         
  • Sarah Roberts – The Color Purple
  • Stan Knight – Fool for Love
  • Thando Lobese-Moropa – The Train Driver          
  • Wilhelm Disbergen – Freedom     

Best Lighting Design: sponsored by Splitbeam

  • Fred Abrahamse – Macbeth
  • Gareth Hewitt Williams – The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
  • Mannie Manim – Fool for Love    
  • Michael Maxwell – My hole my home
  • Thapelo Mokgosi – Dikakapa
  • Oliver Hauser – African Gothic

Best Sound Design : sponsored by Splitbeam

  • Akhona Bozo – Snow White: The fairest Pantomime in the Land
  • Ntuthuko Mbuyazi – Shoes & Coups
  • Ntuthuko Mbuyazi – Florence
  • Richard Smith – The Color Purple
  • Wessel Odendaal – Hedwig and the Angry Inch

Best AV / Animation Design

  • Gopala Davies – Nijinsky’s War
  • Lungile Cindi – Shoes & Coups
  • Naret Loots – Hedwig and the Angry inch
  • Tina Driedijk – The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
  • Wilhelm Disbergen – The Little Prince

Best Costume Design

  • Chrisna Scott & David Hutt – Nijinsky’s War       
  • Fred Abrahamse & Marcel Meyer – Macbeth
  • Niall Griffin – Hedwig and the Angry Inch
  • Nthabiseng Malaka – Shoes & Coups
  • Sarah Roberts – The Color Purple

The 2019 NALEDI THEATRE AWARDS EVENT for productions staged during 2018:  Monday 20 May 2019 on the Mandela Stage @ the Joburg Theatre

Please see the website www.naleditheatreawards.com